Halı yıkatırken

-Halınızı vereceğiniz firmayı seçerken web.sitesinde fabrikasının ayrıntılı gerçek resimlerini yayınlamaya cesaret edemeyen firmalara halınızı yıkatmayınız.

-Mümkünse halınızın yıkanacağı yeri ziyaret edin,değilse firmaya telefon ederek ziyaret amaçlı halının yıkandığı yeri görmek için adres istediğinizde , bir takım mazeretler uydurarak gitmenizi istemiyorlarsa halınızı oraya vermeyiniz.

-Posta kutularından çıkan ilanlara aldanmayın,halınızı vereceğiniz firmayı seçerken komşunuzun veya yakınınızın önceden halı yıkattığı firmaları tercih ediniz.

-Çamaşır ve bulaşık yıkarken kulandığınız deterjan seçiminde gösterdiğiniz dikkati, evinizi temizlerken gösterdiğiniz titizliği, halınızı yıkatacagınız yeri seçerkende göstermelisiniz.

UNUTMAYIN UCUZ FİYAT, UCUZ MALİYET GEREKTİRİR.
UCUZ MALİYET, KALİTESİZ DETERJAN VE AZ SU DEMEKTİR
KALİTESİZ DETERJAN SAĞLIK BAKANLIGI İZNİ OLMAYAN,SAĞLIĞA ZARARLI KİMYASALLAR İÇEREN DETERJANDIR.

BUNLARA DİKKAT EDİN

Yıkama yaptıkları yerler son derece sağlıksız;
Bazı Halı yıkamacıların, halıları yıkayıp, kuruttukları ve paketleme yaptıkları yerler son derece sağlıksız. Kesinlikle hijyen değil. Halkın ucuza yıkayan yerlere rağbet etmesi sonucu kaliteyi iyice düşüren bu halı yıkama yerleri tozun toprağın içinde çalışarak bilinçsizce halkın sağlığıyla oynuyorlar. Halı yıkama yerlerinde ki şartları incelemeyerek sadece fiyatların ucuzluğunu kontrol eden halk kendi sağlığını tehlikeye sokuyor.

Hem Araba hem de halı yıkıyorlar;
Bazı Halı yıkayan işyerleri hem araba hem de halı yıkıyor. Arabayı yıkadıkları aynı yere biraz sonra halı açıp yıkıyorlar ki bu o halıyı evinde kullanacak olan kişiler için hastalıklara davetiye çıkarmak oluyor.

Islama Havuzu kullanıyorlar;
Bazı Halı Yıkamacılarının oluşturduğu en büyük tehlikelerden biriside “Islama Havuzu”. Halıların kiri ıslansın mantığıyla onlarca halı aynı anda bir su havuzu içerisinde ıslanmaya bırakılıyor. Gün içerisinde, yüzlerce halı bu havuz içerisindeki kirli ve mikrop yuvası olmuş suyun içerisine bırakılarak yıkama öncesi ıslanması sağlanıyor. Oysa bu havuzun içerisinde ki su halıların üzerinde bulunan mikropları diğer halılara bulaştırmak için en uygun zemini oluşturuyor ve derhal engellenmesi gereken, mikropların evden eve transferini sağlayan, halkın sağlığını yakinen ve birinci derecede ilgilendiren çok tehlikeli bir uygulama.

Aynı anda onlarca halı yıkanıyor;
Bir çok halı yıkamacı onlarca halıları alt alta açarak en üstten yıkamaya başlıyor. Birinin kirli suyu diğerinin üzerine birikerek yıkanıyor. Bu şekilde yapılan yıkama usulü oldukça yaygın ve bu tarz yıkamada mikropların bir evden diğerine transfer olmasında oldukça etken ve bulaşıcılığı arttıran kesinlikle engellenmesi gereken bir halı yıkama tarzı.

Kullandıkları deterjanlar son derece tehlikeli;
Bazı Halı yıkama yerlerinin kullandıkları deterjanlar son derece sağlıksız ve halı’da geriye bıraktığı kalıcı kimyasallar insan sağlığı için son derece zararlı. Deterjanın geriye bıraktığı yapışkan tabaka adeta mıknatıs görevi görüp mikrop ve bakterilere sürekli olarak ev sahiplği yapıyor.

İyi yıkamıyorlar;
Bu işyerleri kendi aralarında girdikleri fiyat rekebeti yüzünden kaliteyi oldukça düşürdüler. 8-10 Bin lira gibi rakamlara elde edilebilen basit halı yıkama makinaları ile litresini 60 krş ile 1 lira arasında aldıkları bulaşık deterjanları, kesinlikle halıları iyi yıkamıyor sadece ıslatıyor. Müşteriden kirli gelen halı daha da kirletilerek müşteriye iade edilmiş oluyor.

İyi durulama yapmıyorlar;
Sağlığa zararlı kimyasal maddelerden oluşan deterjanla yıkanan halıların çok güzel durulanması gerekirken halı yıkama yerleri kesinlikle buna dikkat etmiyorlar ve kullanılan deterjan halı’nın üstünde kalarak kuruyor ve özellikle çocuklu ailelerde ciddi hastalıklara sebep oluyor.

Halılar yol kenarlarında kurumaya terkediliyor;
Bazı Halı yıkayanlar, yıkadıkları halıları kuruması için yol kenarlarına asarak kurutmaya çalışıyorlar. Oysa bu şekilde kurutulan halılar rüzgarla beraber havada var olan toz ile birlikte bakteri, mantar, küf gibi mikroorganizmaların adeta yuvası oluyor. Ve bu zararlı mikroplar halıyla birlikte evinize gelip sağlığınızı çok ciddi şekilde tehdit ediyor. Özellikle çocuklu ve yaşlı ailelerde kalıcı ve tedavisi zor hastalıklara davetiye çıkarıyor. Astım ve Alerjik rahatsızlığı olanlar için son derece tehlikeli bir yaşam ortamı oluşmasına sebep oluyorlar.

.
Toplamacılar:
Her sene farklı bir isimle ortaya çıkan bu firmalar, halı yıkama fabrikasıyız diye piyasadan halı toplayarak çok ucuz fiyatlara müşteri bulamayan,yukarıda bahsettiğimiz gibi halı yıkayan yıkamacılara fason olarak yıkatıyor. Firmanın çok ucuz yıkadıgı bu halılar kesinlikle temiz olmuyor.Bunlar parayı alana kadardır, daha sonra arayıp halım olmadı deseniz bile geri alıp yıkamayacaktır. Çünki onun için kalıcı müşteri önemli değildir.

Bu işyerlerinin birçoğu Ruhsatsız ve kayıtsız;
Gayrı sihhi işyerleri sınıfında bulunan bu halı yıkama yerleri Ruhsatsız ve kayıtsız olarak çalışıyorlar. Bu iş yerleri üzerinde Ruhsatlandırma çalışmalarının acilen yapılması ve belli hijyen kurallarına uymalarının sağlanması gerekiyor.kayıtsız olarak çalışan bu iş yerlerini, madur oldugunuzda şikayet etseniz bile karşınızda bir firma olmadıgı için herhangi bir sonuç almıyorsunuz.